Aktuality od CABRHA diamonds - žijeme pro Vás, žijeme aktuálně

Čtvrt století tradice

31.03.2015

Zakladatel a jednatel rodinné firmy Cabrha diamonds Antonín Hrbáč vypráví o svých zlatnických začátcích, o zajímavostech z oboru i o budoucnosti šperkařiny. Jakou roli hraje řemeslo a jakou technologie? S čím se obor potýká a v čem je firma Cabrha diamonds výjimečná? V rozhovoru k 25. výročí založení firmy Cabrha diamonds se všechno dozvíte.

Zakladatel a jednatel rodinné firmy CABRHA diamonds Antonín Hrbáč vypráví o svých zlatnických začátcích, o zajímavostech z oboru i o budoucnosti šperkařiny. Jakou roli hraje řemeslo a jakou technologie? S čím se obor potýká a v čem je firma Cabrha diamonds výjimečná? V rozhovoru k 25. výročí založení firmy Cabrha diamonds se všechno dozvíte.

Jaké byly Vaše klenotnické začátky?

Dlouhá léta jsem pracoval v Družstvu Zlatník, kde jsem poznal doopravdy poctivé řemeslo. Neměli jsme moc možností pracovat s přírodními kameny, byl jich nedostatek, ale práce se zlatem byla na vysoké úrovni. Bohužel, neměli jsme přístup k moderním technologiím, jen řemeslo pro světovou konkurenceschopnost nestačilo. Nebyl prostor pro ambice, člověk nemohl překročit svůj stín.

Proto jste tedy začal podnikat?

Ano, po revoluci, v roce 1990, jsem založil svou vlastní firmu. Se sedmi zkušenými zlatníky jsme kromě mistrovství v oboru mohli využít staré kontakty, začal jsem se věnovat obchodu, firma vzkvétala. Vždy jsme dbali na profesionalitu, kvalitu odvedené práce a spolehlivost. To jsou hodnoty, ze kterých nikdy neslevím.

S jakými potížemi jste se během své kariéry potýkali?

Když chcete šperkařinu dělat poctivě, potýkáte se především s nekvalitní zahraniční konkurencí. Naše šperky procházely kontrolou přes alespoň čtyři ruce, staráme se, ať jsou správně zabalené, nedojde k jejich mechanickému poškození atd. To, co se dělalo u nás, dělalo se doopravdy u velkých a věhlasných značek jako Cartier. Mnoho lidí nevnímá lehké poškrábání nebo mat jako vadu, zlato jako zlato. Ale právě v tom je právě velký rozdíl – tak se pozná profesionalita.

Například bylo v minulosti zrušeno clo na šperky, takže se konkurence ze zahraničí chovala na našem trhu jako domácí hráči. A zavalila ho ne zrovna kvalitními šperky.

Stojí podle Vás za Vaším úspěchem také využívání nových technologií?

To bezesporu ano. Ale ne bezhlavé využívání jakékoliv nové moderní technologie. V tomto ohledu se vyplatí si počkat na to, která se osvědčí. Než tedy obecně nové technologie, myslím, že za naším úspěchem stojí také dobrý odhad, cit pro to, jaké technologie využívat. Například od roku 2010 využíváme technologii 3D tisku, která dala naší práci úplně nové možnosti. Naše smluvní gemologická laboratoř využívá velmi moderní přístroje a technologie, své gemology vysíláme na školení a konference, takže jsou v neustálém kontaktu s novými trendy.

Jste soudní znalec, Vaše firma nabízí služby gemologické laboratoře, s čím vším se v rámci podvodů s kovy, šperky a kameny setkáváte?

Často se například setkáváme s tím, že musíme korigovat ohodnocení některých šperků, které provedly jiné firmy. Správně by se z hotových šperků měly velké kameny vysadit, prozkoumat a ohodnotit zvlášť, a teprve na základě toho udělat odhad celého šperku. Toto zdaleka ne všechny firmy dělají, mají strach z poškození atd., takže jejich odhady nejsou moc přesné. Ale nedivím se, že to považují za velké riziko. V ideálním případě mají šperky certifikáty renomované firmy.

Dalším z celkem specifických případů je umělé barvení kamenů. Některé kameny jsou ceněny především pro svou třeba netypickou přirozenou barvu. Ale změny barvy se dá docílit také umělým působením různých teplot nebo ozářením, což umíme rozpoznat. Stejně tak se případné prasklinky v drahých kamenech vyplňují sklem a jinými metodami se kameny uměle zhodnocují, což dokážeme odhalit.

Jako největší riziko ovšem vidím investiční zlato nakupované od neznámých osob či firem. Bez kontroly gemologické laboratoře to opravdu nedoporučuji. Od roku 2009 se markantně zvýšil podíl padělaných zlatých slitků. Je do nich určitými způsoby implementován wolfram (jádro, pruty), který má téměř stejnou váhu jako zlato, je tedy tradičními metodami těžko rozpoznatelný. Naše smluvní gemologická laboratoř disponuje technologiemi, které toto umí odhalit naprosto nedestruktivně, bez jakéhokoliv poškození materiálu. Tím se zachová původní klientova investice.

A na závěr, jaká je podle Vás budoucnost šperkařství? Jaké budou trendy?

Podle mého celokovové šperky už tolik v kurzu nebudou. Už teď sledujeme vzrůstající trend zájmu o kameny, a právě v nich vidím perspektivu. Lidé se budou chtít odlišit, budou chtít originální šperky, které vystihnou jejich charakter, osobnost a vlastní vkus. Proto si myslím, že do módy velmi brzy přijdou také šperky s netradičními a ne tolik známými kameny.