Aktuality od CABRHA diamonds - žijeme pro Vás, žijeme aktuálně

Co všechno dokážou drahé kameny

22.04.2015

Drahé kameny jsou především vzácné a krásné. A svou krásu umí umocňovat. Některé z nich vytvářejí zvláštní světelné efekty, které můžeme správným zpracováním zvýraznit a využít. Na jaké efekty můžeme u drahých kamenů narazit?

Drahé kameny jsou především vzácné a krásné. A svou krásu umí umocňovat. Některé z nich vytvářejí zvláštní světelné efekty, které můžeme správným zpracováním zvýraznit a využít. Na jaké efekty můžeme u drahých kamenů narazit?

Rozklad světla (disperze)

Denní světlo je složeno z více barev – je polychromatické. Při průchodu drahým kamenem nedochází jen k jeho lomu, ale také k rozkladu na jednotlivé barvy spektra. Na jinak bezbarvém kameni tak vzniká duhový efekt. Nejvýraznější je tento jev u diamantů s briliantovým brusem, vidět ho můžete ale i na broušeném křišťálovém olovnatém skle.

Dvojlom

Světelný paprsek, který dopadá na kámen, se při průchodu rozdělí na paprsky dva. Tyto paprsky se pak mohou šířit různě rychle a různými směry. Nejvíce se tento efekt projevuje na islandském vápenci, ale také na zirkonu, titanitu a olivínu.

Barvoměna (pleochroismus)

Barva kamene se může měnit podle toho, jestli na něj dopadá umělé nebo sluneční světlo. U alexandritu je barvoměna asi nejvýraznější – jeho barva se mění ze zelené na červenou. Podle úhlu pohledu mění barvy například kunzit (z jedné strany čirý, z druhé žlutý nebo modrý) nebo tanzanit (modrý, fialový a nazelenalý nebo purpurový).

Duhové barvy (iridescence)

Je to obecná vlastnost některých ploch, které mění barvu v závislosti na druhu světla a úhlu jeho dopadu (např. mýdlová bublina). Z nerostů mají tuto vlastnost především krystaly bismutu.

Tvorba hvězd (asterismus)

V případě, že je kámen půlkulatý, hladký a lesklý a má v sobě tzv. vrostlice (většinou minerál rutil), které jsou správným způsobem uspořádány, světlo se odráží ve formě hvězd. Známé jsou případy čtyř, šesti, dvanácti, osmnácti a dokonce dvacetičtyřcípé hvězdy. Vzácnými případy jsou paralelní hvězdy nebo dvě hvězdy vedle sebe.

Pro brusiče jsou kameny s asterismem výzvou, je totiž třeba před obroušením najít tu správnou orientace. V historii jsou nejznámější asterický rubín Rosser Reeves Star Ruby nebo hvězdný safír Star of Bombay.

Adularescence

Adularescence, neboli Schiller / Shiller, je mléčná namodralá záře, která se při dopadu světla jakoby vznáší uvnitř drahého kamene. To způsobuje střídání tenkých vrstev živce, které zapříčiňuje specifický rozptyl světla. Typickým příkladem je adulár – měsíční kámen.

Labradorescence

Labradorescence je měňavou barev společně s metalickým odleskem na povrchu kamene. Třpyt má nejčastěji modrou, zelenou zlatou nebo fialovou barvu a minerálem, podle kterého je celý jev pojmenován, je labradorit.

Aventurescence

Má-li kámen malé vrostlice (inkluze) např. hematitu, slídy nebo mědi, které vytváří na povrchu šupinky, odráží se od nich světlo a tvoří malé třpytky.