CABRHA diamonds vybírá ty nejkrásnější diamanty pro Vás

Diamant


 

Symbol vzácnosti, jedinečnosti a krásy je jedním z nejvíce zastoupených prvků v přírodě - uhlíkem ve specifické krystalické podobě. Atomy uhlíku jsou spojeny pevnými vazbami v takovéto krychlové krystalické mřížce. 

 

 

Vznik diamantů


Diamant je krystalickou formou uhlíku přetvářenou v podmínkách extremních teplot a tlaků, při teplotách vyšších než 1300 °C a tlaku přesahujícím 70 000 kilogramů na centimetr čtvereční, což odpovídá podmínkám, které jsou dosaženy v 100-200 km pod povrchem země.

 

 

Historie diamantů


4.století před naším letopočtem, kdy je ze své výpravy pravděpodobně přivezl Alexandr Veliký. Uvádí se, že když Alexandr Veliký dorazil k místu, kde bylo údolí jehož dno  bylo poseto drahými kameny spatřil také na dně tohoto údolí obří hady, kteří hlídali tyto drahokamy. Alexandr však tyto hady obelstil a drahé kameny získal. O sto let později je nám už známo, že diamanty byly předmětem obchodování.

 

 

Těžba diamantů


Vzácnost diamantů umocňuje i nesmírná obtížnost jeho získávání. Ročně se po celém světě vytěží přibližně 160 miliónů karátů (32 tun) diamantů za cenu okolo 13,4 miliardy dolarů. Pouze malý zlomek tohoto objemu je určen pro klenotnický průmysl a většina jde do průmyslového využití. Vybroušené diamanty špičkové kvality představují zhruba 3% světové produkce. Zásoby diamantů významně každý rok ubývají a poptávka po nich stále stoupá, což způsobuje neustálý růst cen diamantů.

 

 

Hlavní světová naleziště a nejvýznamnější centra obchodu s diamanty


TĚŽBA diam.jpg

 

 

 

Syntetické náhrady diamantů 


Kubické zirkonium – je podobné diamantům díky optickým vlastnostem a tvrdosti, která se blíží  tvrdosti rubínu nebo safíru. Je dostupné v jakékoliv barvě a pouze za zlomek ceny pravých diamantů. Silná podobnost s diamantem pochopitelně svádí i k jejich úmyslné záměně, protože jen zkušený klenotník dokáže rychle a spolehlivě rozlišit tyto dva materiály.

Moissanity – svým vzhledem a vlastnostmi připomínající diamanty - byly poprvé objeveny v Arizoně nositelem Nobelovy ceny Dr. Henrim Moissanem.  Tento nerost měl vlastnosti absolutně zářivého lesku a neuvěřitelné tvrdosti.

Díky těmto vlastnostem se moissanity začaly využívat v klenotnictví jako náhrada diamantů. Vzhledem k omezené dostupnosti přírodního moissanitu byly vynalezeny spol.  Charles & Colvard moissanity syntetické, které se v hojné míře využívají ve šperkařském průmyslu.
 

 

Na základě výše uvedených faktů Vám doporučujeme se obrátit při posuzování investičních kamenů na znalce v tomto oboru, který disponuje technickým zázemím, jež umožní 100% rozpoznat naprosto pravý diamant od falzifikátu.