Hodnocení diamantů CABRHA diamonds – vybíráme pro Vás prvotřídní kvalitu

Při hodnocení a certifikaci diamantů se jejich cena posuzuje prvotně podle základních parametrů, tzv.4C

 

 

Carat / Karát (váha)


 Jednotka váhy diamantů a drahých kamenů se měří v karátech. 1 karát odpovídá 0,2 gramům.

2.png

 

Clarity/ Kvalita (čistota)


Každý přírodní diamant obsahuje různé vnitřní nečistoty. Tyto nečistoty mohou být pouhým okem neviditelné. Jako základní nástroj k jejich rozeznání slouží speciální lupa s 10-ti násobným zvětšením. Tyto takzvané příměsi určují hodnocení čistoty podle jejich počtu, barvy, typu, velikosti, jakož i podle jejich umístění. Velké příměsi znehodnocují brilanci tzv. oheň diamantu (čím jsou větší, tím nižší je stupeň kvality). Čím je diamant čistší, tím vzácněji se vyskytuje.

Do kategorie tzv. investičních patří diamanty čistoty  FL/ IF / VVS/ VS pro jejich velmi malý % poměr z celkového vytěženého a vybroušeného množství diamantů. Pro špekařský průmysl se v celém světě běžně používají diamanty čistoty až Si.   

1.png

 

Colour / Barva


Většina diamantů je bezbarvých až lehce nažloutlých či nahnědlých. Rozlišujeme tyto rozdíly v barevných kategoriích.
V principu platí: Čím čistší je bílá (čirá), tím vzácnější je diamant.
Krajně vzácné jsou přírodní diamanty v barvě červené, růžové, modré, zelené či silně žluté.

3.png

 

Cut / Brus


Nejběžnějším typem pro broušené diamanty je kulatý/ briliantový brus. Obecně se velmi často nesprávně používá pojem ,, briliant" . BRILIANT však NEMUSÍ BÝT jen DIAMANT ! ale jakýkoliv přírodní či syntetický materiál vybroušený do tohoto briliantového brusu.

Příklady také jiných typů brusů:

Brus.jpg

 

Proporce a symetrie brusu


Proporce brusu jsou směrodatnými pro brilanci a oheň diamantu. Symetrie ohodnocuje jednotlivé odchylky u dosednutí facet. Politura popisuje charakter facetního povrchu, lesku.

4.png