Pozor na falzifikáty a padělky

www Gemolog.labor. - Víte jako zlato kupujet-Pozor na imitace.jpg

 

FALZIFIKÁTY ZLATÝCH SLITKŮ, CIHEL A MINCÍ

 
Od roku 2009 se dramaticky zvýšil počet padělaných zlatých slitků o hmotnosti 250g, 500g a 1000g, zejména pocházejících z Asie, daných na mezinárodní trhy s drahými kovy. 
 
Obvykle takovéto padělky mohou obsahovat wolframové jádro, jeden nebo několik wolframových prutů nebo byly slitky vyrobeny ze stříbra a následně pozlaceny.  Byly nalezeny i palladiové slitky s nahrazenými jádry.  Investor se vystavuje nemalému riziku investice do možných imitací zlatých slitků a připraví se tak o likvidní portfolio. Nejen rafinerie v Rakousku a Německu nalezly v poslední době takovéto padělky, ale také banky obchodující s investičním zlatem byly již v minulosti postiženy nákupem falzifikátů.
 
Identifikovat zda slitek obsahuje wolfram, aniž by byl slitek poškozen, je pomocí běžných cest nemožné nebo obtížné, jelikož spektrometr, který je schopen identifikovat jiné materiály ve zlatě měří pouze do hloubky 0,3 mm a tím tak nevylučuje možnost obsahu wolframu ve větší hloubce. Další způsoby jak zjistit falzifikát je jeho rozřezánínavrtání cihly nebo slitku na několika místek nebo odlití, avšak tato metoda je díky tavení slitku neboli finančního zlata destruktivnízdlouhavá a dochází k znehodnocení značky, původu, zlata. Taktéž podle specifické váhy se nedá určit zda se jedná o ryzí zlato s případným obsahem wolfranu, jelikož jeho váha je přibližně stejná jako ryzí zlato. 
 
 
Jedinou odbornou, vůči slitku nejšetrnější a nedestruktivní metodou, je rozpoznání obsahu ostatních materiálů ve zlatém slitku pomocí technologií, které vlastní smluvní gemologická laboratoř IGM a taktéž některé západní banky. Tyto nejmodernější přístroje jsou schopny identifikovat kvalitu a odhalit případný padělek investičního zlata nebo jiného drahého kovu, aniž by došlo jakkoliv k poškození materiálu. 
 
Investor tak získá kontrolu nakupovaného zboží. Cena za analýzu gemologickou laboratoří je bezpochyby příznivá při srovnání nákupu i jen jednoho falešného slitku. 
 
V jedné kilové cihle může být obsaženo až 2/3 wolframu, proto stojí investorovi nebo drobnému střadateli si tyto malé, či větší cihličky nechat odborně odzkoušet v těchto specializovaných firmách.
 
Pro bližší informace kontaktujte naši smluvní gemologickou laboratoř IGM Laboratory, s.r.o., +420 739 073 555, která se s Vámi dohodne na provedení zkoušky zlata nebo jiného drahého kovu nedestruktivní metodou, nebo Vám poradíme a zodpovíme Vaše případné dotazy. 
 
www-Aktuality_Víte jaké zlato kupujete_01.jpg
www-Aktuality_Víte jaké zlato kupujete_02.jpg
www-Investiční zlato 01.jpg
 
Zdroj: vlastní | KITCO ABC Bullion | IGM Laboratory | AC24