Stalo se v CABRHA diamonds

Kde se vzala tradice zásnubních prstenů?

17.03.2015
EMOTION_Lively-(1).jpg

Kde se vzala tradice zásnubních prstenů?

Je běžným zvykem, že otázku „Vezmeš si mě?“ doprovází také krabička se zásnubním prstenem. Kde se tato tradice vzala? Co vlastně má zásnubní prsten symbolizovat? A je doopravdy třeba dávat diamant?

Kruh nemá začátek ani konec. Prsten je tak odjakživa symbolem času a nekonečna, proto se stal také symbolem oddanosti manželů, jejich lásky a svazku. Žena, která nosí zásnubní prsten, oznamuje světu, že dala slib a bude se vdávat.

Zásnubní prsteny mají své místo ve vztahu muže a ženy už od starověkého Egypta. A ženy ze starého Říma dostávaly zásnubní prsteny dokonce dva, jeden z drahého kovu na nošení venku, druhý kamenný – aby se ten parádní neponičil při domácích pracích. Právě z Egypta pochází tradice nošení zásnubního (i snubního) prstenu na levém prsteníčku. Lidé věřili, že právě jím prochází nerv ze srdce. Člověk, který má tento nerv stlačený prstenem, nikdy nepřestane milovat osobu, která mu prsten dala. Prsteny jako symboly nekonečna se však v dřívějších dobách netýkaly jen vztahu muže a ženy, ale dávali si je také přátelé na důkaz své oddanosti.

SPECIAL DAY-zásnubní-Laura_whitewhite I

Tradice diamantu v zásnubním prstenu je ovšem mnohem mladší. První známý zásnubní prsten s diamantem pochází z roku 1477 a dal ho arcivévoda Maxmilián Rakouský své vyvolené Marii Burgundské. V té době byly diamanty velice vzácné a považovaly se spíše za talisman, který ochraňuje lásku mezi mužem a ženou. V roce 1870 byla v Africe objevena rozsáhlá naleziště diamantů a technika broušení se stále zdokonalovala, takže mohla vyniknout jiskrnost a krása kamene. A od té doby je na snoubence vyvíjen neustálý tlak a diamantové prsteny se třpytí na prstech téměř každé nevěsty.

V současné společnosti nabyly zásnubní prsteny trochu jiných významů. Diamant, tvrdý, odolný a nádherný kámen, už není jen symbolem pevnosti svazku. Díky své hodnotě je také důkaz, že to muž se ženou, které prsten dává, myslí vážně.

Žena, která zásnubní prsten přijme, dává muži slib, že si ho vezme. Ošemetnější je otázka, jak je to se zásnubním prstenem v případě rozpadu vztahu. Tradičně - pokud vztah skončí ještě před svatbou, měla by žena muži prsten vrátit – slib nedodržela nebo ho dodržet nemohla. V případě rozvodu si žena zásnubní prsten nechává. Samozřejmě vše ale záleží na domluvě partnerů.

Pověry o zásnubních prstenech:

  • Půjčí-li nevěsta někomu svůj zásnubní prsten, přinese jí to smůlu do jejího budoucího manželství.

  • Pokud muž nedokáže navléct ženě prsten přes kloub prsteníčku, bude žena v manželství vládnout.