Stalo se v CABRHA diamonds

Historie zásnubních prstenů od dob starého Egypta po současnost

27.05.2013
snapshot 2012-07-26 12-27-02.png

Historie zásnubních prstenů a trhu se svatebními šperky se datuje zpátky ke starým Egypťanům, kteří v kruhovém tvaru prstenu viděli nekonečný cyklus vesmíru a prostor uvnitř jako bránu. Ve starém Římě dával muž společně se snubním prstenem i malý klíček, který, jak romantici věří, měl být klíčem k jeho srdci. Tradice nosit snubní prsten na čtvrtém prstu levé ruky zase pochází ze starého Řecka a vychází z přesvědčení, že žíla z tohoto prstu vede přímo do srdce.

V roce 1215 Papež Innocent III. vydal nařízení o povinném období mezi rozhodnutím ke svatbě a obřadem samotným. Prsteny dávané po čas tohoto období symbolizovaly příslib budoucího sňatku. Diamantové zásnubní prsteny se staly populárními mezi evropskými boháči v období renesance, kdy arcivévoda Maxmilián Rakouský daroval první zdokumentovaný diamantový zásnubní prsten Marii Burgundské při příležitosti jejich zásnub v roce 1477. Viktoriáni - známí svým smyslem pro romantiku - dávali prstýnky zdobené rytím, obroučky s barevnými kameny, které symbolizovaly lásku a věrnost. V latinské Americe dostávaly ženy náprstky s uříznutým vrškem, takže se daly nosit jako prstýnky.

Moderní diamantový zásnubní prsten, tak jak jej známe dnes, se dostal do popředí zájmu ve třicátých letech 20. století, kdy mladý muž daroval své přítelkyni diamantový zásnubní prstýnek před odchodem do války. Výrazný nárůst popularity zásnubního prstenu s diamantem nastal v roce 1947, kdy Frances Gerety, textařka reklamní agentury N.W. Ayer, pracující na zakázce pro De Beers byla požádána, aby vymyslela slogan ztělesňující vlastnosti diamantu. Přišla s frází „Diamant je věčný.“, která je stále aktuální.

V současnosti se v USA diamantový zásnubní prsten stal téměř nepsaným pravidlem. Při zásnubách jej dostává až 80% žen. Studie The Knot.com & WeddingChannel.com z roku 2011 ukázala, že v 65% případech se výběru zásnubního prstene účastní i budoucí nevěsta.

 

Z těchto starých a ověřených tradic čerpá rovněž naše firma CABRHA team při tvorbě vlastních návrhů a samotném zpracování a výrobě šperků.


Magazín Rapaport – duben 2013, článek “I do, I do” od  Amber Michelle